„Szól a fülemüle”- VIII. Kárpátaljai népzene és néptánc tehetségkutató döntő

Lezajlott a „Szól a fülemüle”- VIII. Kárpátaljai népzene és néptánc tehetségkutató döntője

 

A „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány 2022-ben nyolcadik alkalommal hirdette meg a népzene- és néptánc tehetségkutatót Kárpátalján „Szól a fülemüle!” néven. 

A tehetségkutató célja, hogy a felnövekvő gyermekek minél szélesebb körben ismerjék meg a magyar népzene és néptánc csodálatos világát, s egy életre elkötelezzék magukat a magyarság értékei mellett. 

A program szakmai partnere a Hagyományok Háza Hálózat Kárpátaljai kirendeltsége.

 

 

 

 

Idén a program seregszemlével vette kezdetét, melyre olyan 7 és 16 év közötti fiatalok jelentkeztek 2022. január 14. – 2022. július 31. között, akik nagy szeretettel művelik a népzenét és néptáncot. Összesen 37 produkció, 163 fő. A seregszemlén 2022. augusztus 8-án végül 25 produkció mutatkozott be, akik Kárpátalja alábbi településeiről érkeztek: Sárosoroszi, Nagydobony, Nagypalád, Tiszapéterfalva, Ungvár, Mezőgecse, Téglás, Csetfalva, Nevetlenfalu, Beregszász.

 

 

 

 

A seregszemlét egy 30 órás képzés követte szaktábor formájában 2022. augusztus 8 – 12. között, ahol az alábbi oktatók segítségével mélyíthették tudásukat a fiatalok:

  • Szokolik Szabolcs – kétszeres aranysarkantyús és Fülöp Ferenc díjas táncos, a Püspökhatvani Bene József Általános Iskola oktatója
  • Szokolik Melinda – kétszeres aranygyöngyös és Fülöp Ferenc díjas táncos, a Püspökhatvani Bene József Általános Iskola oktatója
  • Váradi Enikő - A Hagyományok Háza Kárpátaljai Kirendeltségének Kulturális szervezője, a Rezeda Folkműhely vezetője
  • Orosz Péter - A Rezeda táncegyüttes művészeti vezetője és a Sodró együttes táncos szólistája
  • Budai Bence – Ward Mária Katolikus Gimnázium és Zeneművészeti Szakgimnázium hallgatója
  • Nagy Albert – népzeneoktató, előadóművész
  • Fenyvesi Attila - Óbudai Népzenei Iskola hallgatója
  • Solymosi Vince - A Sárarany zenekar cimbalmosa

 

 

 

A tehetségkutató döntőjére 2022. augusztus 13.-szeptember 25. között lehetett jelentkezni. Ez idő alatt 35 produkcióval 162 fiatal jelentkezett.

Az elődöntőre 2022.október 1-én került sor a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Átriumában. 

A rendezvényt megtisztelte jelenlétével: 

Gyebnár István, Magyarország Beregszászi Konzulátusának ügyvezető konzulja,

Szűrös Mátyás, Magyarország Beregszászi Konzulátusának konzulja,

Váradi Enikő a Hagyományok Háza Hálózat Kárpátaljai Kirendeltségének kulturális szervezői.

A fellépők neves zsűritagok előtt mutatták be produkcióikat:

  • Berta Alexandra-a Hagyományok Háza népzenei szakelőadója, Junior Príma díjas előadóművész, népzenetanár, a Hagyományok Háza Hálózat mentorprogramjának oktatója, a Pengetős Trió formáció tagja.
  • Blaskó Csaba -A váci Bartók-Pikéthy Zeneművészeti Szakgimnázium népzene tanszak vezetője, gyakorlatvezető tanár a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen.
  • Szokolik Szabolcs – kétszeres aranysarkantyús és Fülöp Ferenc díjas táncos, az ELTE Néptánc együttes, valamint a Püspökhatvani Népi együttes művészeti vezetője,
  • Szokolik Melinda – kétszeres aranygyöngyös és Fülöp Ferenc díjas táncos, az ELTE Néptánc együttes, valamint a Püspökhatvani Népi együttes művészeti vezetője.

 

 

 

 

A versenyen végül 31 produkció vett részt, 156 résztvevő gyerekkel az alábbi fellépési sorrendben:

S.sz.

Jelentkező neve 

Felkészítő tanár neve

A produkció megnevezése 

Táncegyüttesek 7-11 éves korosztály

1.

Cseprente Néptáncegyüttes

Botos Boglárka

Rábaközi gyermekjátékok és dus 

2.

Téglási Eszterlánc néptánccsoport

Ignácz Mária

Szatmári táncok

3.

Kistulipánok tánccsoport

Kokas Károly és Botos Krisztina

Nyírségi csárdások

Hangszeres szólisták 7-11 éves korosztály

4.

Balogh Màtè

Balogh Marianna/ Mèszàr Katalin

Dunàntùli vàlogatàs citeràra

5.

Fudella Csenge

Kurendás Szilvia

Dunántúli ugrósok

6.

Lovász Kerolájn

Kurendás Szilvia

Dunántúli ugrósok 

7.

Pupcsik István

Kurendás Szilvia

Vas megyei dalok

Táncospárok 7-11 éves korosztály

8.

Csizmadia Márk 

Botos Boglárka 

Felcsíki verbunk és zsuka 

9.

Dankai Nikolett, Komáromi Levente

Várady Enikő, Orosz Péter

Tyukodi táncok 

Hangszeres szólisták 12-16 éves korosztály

10.

Hadar Lara Martina

Bíró-Szanyi Anikó

Szatmári lassú és friss csárdás

Táncospárok 12-16 éves korosztály

11.

Bereczky Tamás

Orosz Péter

Nagyecsedi verbunk

12.

Gricza Kamilla, Pércsi Lajos

Várady Enikő, Orosz Péter

Magyarbődi hangulatok 

13.

Pércsi Márton, Nagy Eszter

Várady Enikő, Orosz Péter

Tövisháti táncok

14.

Juszkó Kinga, Kiss Bence

Ignácz Mária 

Mezőségi táncok

15.

Kocsis Rebeka Marozsi Milán 

Kokas Károly és Botos Krisztina

Nagyecsedi Verbunk csárdás és friss.

16.

Bocskai László Lázár Alexa Vanessza 

Kokas Károly és Botos Krisztina

Kalotaszegi csárdás és szapora.

17.

Szabó Károly és Bukovecki Barbara 

Kokas Károly és Botos Krisztina

Szatmári csárdás

18.

Kancsánszki Kristóf Suta Boglárka

Kokas Károly és Botos Krisztina

Nyírségi csárdás

19.

Veres Ádám és Dankovics Jázmin

Kokas Károly és Botos Krisztina

Viski csárdások

20.

Szabó Károly és Néger Barbara

Kokas Károly és Botos Krisztina

Magyarbődi csárdások. 

Hangszer együttesek 12-16 évesek

21.

Pengető citerazenekar

Simon Sarolta

Moldvai népdalok 

22.

Nefelejcs együttes

Kacsó Marianna

Dél -dunántuli népdalcsokor

23.

Pergettyű citeraegyüttes

Gerber Anzselika / Ignácz Mária

Rábaközi népdalok

24.

Hangraforgó citera együttes

Gáti Georgina

Rábaközi népdalok

25.

Turjanica Emília Marozsi Milán Bocskai László Gyurkó Abigél

Kokas Károly és Botos Krisztina

Dobronyi muzsika

Táncegyüttesek 12-16 éves korosztály

26.

Eszenyi KisRitmus néptáncegyüttes

Szabó Tibor, Kosztyu Barbara

Boncidai vigadalom

27.

Téglási Orchide néptánccsoport

Ignácz Mária

Sárközi táncok

28.

Hímes Néptáncegyüttes 

Torma István 

Nagydobronyi csárdás és kalotaszegi legényes

29.

Napsugár Hagyományőrző Gyermekcsoport Nagy csoport

Kokas Károly és Botos Krisztina

Nagydobronyi karikázó, legényes és csárdás

30.

Tulipán táncssoport

Kokas Károly és Botos Krisztina

Magyarbődi csárdások

31.

Huszár Noémi és Pércsi Márton

Várady Enikő, Orosz Péter

Tyukodi csárdás és friss

 

 

 

A tehetségkutató győztesei a nyári népzene- és néptánc táborokba kaptak meghívást:

 

Hangszer együttes (12-16 évesek) kategória:

  1. hely: Turjanica Emília, Marozsi Milán, Bocskai László és Gyurkó Abigél
  2. hely: Hangraforgó citera együttes
  3. hely: Pengető citerazenekar

 

Hangszeres szólista (7-11 évesek) kategória:

  1. hely: Balogh Máté
  2. hely: Pupcsik István
  3. hely: Fudella Csenge

 

Hangszeres szólista (12-16 évesek) kategória:

  1. hely: Hadar Lara Martina

 

 

Táncegyüttesek (7-11 évesek) kategória:

  1. hely: Cseprente Néptáncegyüttes
  2. hely: Téglási Eszterlánc néptánccsoport
  3. hely: Kistulipánok tánccsoport

 

Táncegyüttesek (12-16 évesek) kategória:

  1. hely: Téglási Orchidea néptánccsoport
  2. hely: Napsugár Hagyományörző Gyermekcsoport és Tulipán tánccsoport 
  3. hely: Hímes néptáncegyüttes

 

Táncos szólista (7-11 évesek) kategória:

  1. hely: Csizmadia Márk
  2. hely: Huszár Noémi és Pércsi Márton
  3. hely: Dankai Nikolett és Komáromi Levente

 

Táncos szólista (12-16 évesek) kategória:

  1. hely: Gricza Kamilla és Pércsi Lajos
  2. hely: Bocskai László és Lázár Alexa Vanessza
  3. hely: Bereczky Tamás

 

 

 

 

A kategóriák első helyezettei a Hagyományok Háza Hálózat Kárpátaljai Kirendeltségének

módszertani kiadványait kapták meg különdíjként, 37 500 ft értékben. 

 

 

 

 

 

A módszertani kiadványok megvásárlását, a seregszemlét, a 30 órás képzést, a VIII. Kárpátaljai népzene és néptánc tehetségkutató döntőjének megvalósulását a Kulturális és Innovációs Minisztérium, Nemzeti Tehetség Program támogatta.

 

 

 

Váradi Natália,

a program szervezője,

a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány igazgatója

 

 

 
2022. október 1. szombat 19:30
címkék:
Like ItGoogle ItTweet It