NeMaMaT II. Nemzetközi Konferencia
A Debreceni Nyári Egyetem örömmel hirdeti meg a Külföldön Élő és Dolgozó Nem Magyar Anyanyelvű Magyartanárok, valamint Külföldön Tartósan Magyar Nyelvet és Kultúrát Tanító Tanárok (NeMaMaT) II. Nemzetközi Konferenciáját, amely 2013. július 22-től 28-ig kerül megrendezésre Debrecenben a hagyományos magyar nyelv és kultúra nyári kurzus 1. hetében. A NeMaMaT első konferenciája 2012-ben azzal a céllal jött létre, hogy lehetőséget adjon a külföldön magyar mint idegen nyelvet tanító tanároknak az eszmecserére, tapasztalataik, kérdéseik, problémáik ismertetésére. A Debreceni Nyári Egyetem a jövőben is szakmai támogatást kíván nyújtani a külföldi magyar és nem magyar anyanyelvű magyartanároknak, ennek jegyében szervezi meg 2013-ban a NeMaMaT 2. konferenciáját, melynek témája: a nyelvi (nyelvhasználói) kompetenciák fejlesztésének kérdései. A konferencia keretében a magyar mint idegen nyelv tanításában gyakorlott szakemberek előadásaira, gyakorlati műhelymunkára, óralátogatásra és ehhez kapcsolódó módszertani diskurzusra, valamint kulturális programokra kerül sor.
A téma feldolgozásában fontos szerepet szánunk a külföldi egyetemeken működő tanszékeknek, ahol a magyar mint idegen nyelv tanításában a későbbiekben feladatot vállaló „utánpótlás” képzése folyik.
Mint minden konferencián, ezen is olyan nemzetközi tapasztalattal rendelkező szakemberek tartanak magyar nyelvű plenáris előadásokat, akik a szakma elismert képviselői, és akik tudásukat szívesen osztják meg a résztvevőkkel.
Emellett a résztvevők számára óralátogatásokat, szakmai fórumot és konzultációs alkalmakat is felajánlunk a konferencia időtartama alatt. Az esti órákat pedig együtt tölthetik a mintegy 40 országból Debrecenbe érkező külföldi hallgatókkal a számukra szervezett színes kulturális programokon.
A konferencia hivatalos nyelve a magyar, de megfelelő számú jelentkező esetén angol nyelvű szekciót is szervezünk.
A konferencia részvételi díja (75 EUR) tartalmazza a szükséges anyagokat, a kávét, teát vagy üdítőt a szünetekben, a városnézés és a belépők költségét.
A résztvevők elhelyezése a Debreceni Egyetem campusán történik 1-, 2- vagy 3-ágyas szobákban. Időben történő jelentkezés esetén szállodai elhelyezésre is lehetőség van. Az étkezés igény szerint külön megrendelhető.
A Debreceni Nyári Egyetem 2013. február 15-ig várja azoknak az intézményi képviselőknek, tanároknak a visszajelzését, akik a konferencián előadóként részt kívánnak venni.
A konferencia tervezett programja:
| Vasárnap: | Megérkezés | |
| Hétfő: | 09:00-11:00 | Regisztráció |
| 11:00-12:30 | A konferencia megnyitója és 2 plenáris előadás | |
| 12:30-14:00 | Ebéd | |
| 14:00-15:30 | A DNyE nyári kurzusának ünnepélyes megnyitója | |
| 16:00-17:00 | Debreceni városnézés | |
| 19:00 | Ismerkedési est | |
| Kedd: | 09:00-10:30 | Szekcióülések 1 |
| 10:30-11:00 | Kávészünet | |
| 11:00-12:30 | Szekcióülések 2 | |
| 12:30-14:00 | Ebéd | |
| 14:00-15:30 | Szekcióülések 3 | |
| Szerda: | 09:00-10:30 | Óralátogatások |
| 10:30-11:00 | Kávészünet | |
| 11:00-12:30 | Óralátogatások | |
| 12:30-14:00 | Ebéd | |
| 14:00-15:30 | Az órai tapasztalatok megbeszélése | |
| Csütörtök: | 09:00-15:30 | Látogatás Debrecen kulturális intézményeibe: könyvtár, művelődési központ, Tímárház, Csokonai Színház, Vojtina Bábszínház, MODEM, stb. (Közben ebéd a Csokonai Étteremben) |
| Péntek: | 09:00-10:30 | Fórum a határon túli magyartanításról |
| 10:30-11:00 | ávészünet | |
| 11:00-12:30 | Tananyagok a magyar mint idegen nyelv tanításában | |
| 12:30-14:00 | Ebéd | |
| 14:00-15:30 | A konferencián felmerült kérdések, javaslatok, ötletek megbeszélése | |
| 15:30-16:00 | A konferencia hivatalos bezárása | |
| 19:00 | Záró vacsora |
A konferencia díja:
| Regisztráció: | 30 EUR |
| Részvételi díj: | 75 EUR |
| Szállás: | 60 EUR (3-ágyas szoba) |
| Étkezés: | 85 EUR |
Jelentkezési határidő: 2013. június 30.




