Roma Nap Beregszászban
Magyarország Beregszászi Konzulátusa kezdeményezésére, a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvánnyal együttműködve, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, került megrendezésre 2012. november 30-án a Beregszászi Roma Nap, amely egy kulturális programsorozatot, valamint ezzel párhuzamosan zajló „Az esélyegyenlőség nevében” elnevezésű tudományos konferenciát foglalt magában. A rendezvény célja a kárpátaljai romák társadalmi felzárkóztatása és integrációja.
A Roma Nap közös istentisztelettel vette kezdetét a roma református templomban, mely során Pocsai Vince, helyi református lelkész köszöntötte a gyülekezetet, majd Bölcskei Gusztáv, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke hirdette az igét.
Az istentiszteletet követően a templomkertben folytatódott a kulturális rendezvény. Ennek során leleplezésre került a beregszászi helyi roma közösség címere, melyet erre az alkalomra faragott Pocsai Vince lelkipásztor. Ezt követően Tóth István, Magyarország Beregszászi Konzulátusának főkonzulja, Langerné Victor Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Társadalmi Felzárkóztatásért Felelős Államtitkárságának helyettes államtitkára és Tóth Katalin, a Vidékfejlesztési Minisztérium Parlamenti Államtitkárságának helyettes államtitkára köszöntötték az egybegyűlteket.
A kulturális műsor során fellépett Kulcsár Iván az Élő Isten Egyház lelkipásztora csapatával együtt, Lakatos Albert, az Új Élet Roma Egyház lelkipásztora és csoportja, a Gáti Középiskola szolgáló csapata, a Beregszászi 7.sz. Általános Iskola gyermekei, valamint számos helyi fellépő tette feledhetetlenné a napot énekkel, zenével és tánccal. A helyi fellépőket a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola zenekara, a KMF Music Project követte a színpadon.
A Roma Napot megelőzően tábortakarításra került sor, mely során a legaktívabbnak bizonyuló lakos kitűntetésben részesült. A díjátadásra a kulturális program keretein belül került sor. A három dobogós helyezett élelmiszercsomagban részesült az Emberi Erőforrások Minisztériuma jóvoltából, valamint ruhacsomagot is kapott a Vidékfejlesztési Minisztérium támogatásával. Ezen kívül mindhárom helyezett arany-, ezüst-, illetve bronzseprű-díjban részesült. A díjakat Langerné Victor Katalin, Tóth katalin és Nagy Béla adták át.
A nap záróakkordja a magyarországi Romano Glaso Cigány Folklór Együttes koncertje volt.
Ezzel párhuzamosan a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán konferencia zajlott „Az esélyegyenlőség nevében” címmel. A plenáris előadásokat követően 3 szekcióban folytatódtak az előadások: oktatási, egészségügyi és egyházi szekcióban. Az előadók között helyi, illetve magyarországi felszólalók egyaránt voltak.
A rendezvény mindkét helyszínen nagy érdeklődésnek örvendett.




